Yaşayan Demokrasi

Ortaokul Sunuları > 7. Sınıf Sunuları > Sosyal Bilgiler-7 > Yaşayan Demokrasi
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Oy
Loading ... Loading ...
3.893 kez izlendi

Slide 1

YAŞAYAN DEMOKRASİ

Slide 2
CUMHURİYET OLİGARŞİ YARGI SALTANAT ANAYASA MEŞRUTİYET MONARŞİ KURULTAY EGEMENLİK DEMOKRASİ LAİKLİK KUT SİVİL TOPLUM KURULUŞU YÜRÜTME HÜKÜMET KANUN YASAMA KAMUOYU
Slide 3

KURULTAYDAN MECLİSE DÜŞÜNELİM?? Geçmişten günümüze Türk devletlerinde egemenlik anlayışı ve yönetim şekli nasıldı?

Slide 4
Orta Asya Türk devletlerinde Kut anlayışı hakimdi. Kut, Tanrı’nın kağana devleti yönetme gücü ve yetkisi vermesiydi. Devlet hanedanın ortak malıydı. Siyasi ekonomik ve askeri meselelerin ele alındığı meclise Toy ya da Kurultay denirdi. Yılda iki kez toplanan bu meclis bir danışma kurulu niteliğindeydi.
Slide 5

Osmanlı Devleti’nde devlet işlerinin ve askeri konuların görüşüldüğü, dava ve şikayetlerin karara bağlandığı teşkilata Divan-ı Hümayun adı verilirdi. Divan din ve ırk ayırt etmeksizin herkese açıktı. Son söz padişahındı.

Slide 6
19.yy.da Divan’ın yerini bakanlıklar (nazırlıklar) aldı.Tanzimat Fermanı (1839) ilk demokratikleşme hareketidir. Bu fermanla amaçlanan devletin merkeziyetçiliğinin artmasıdır. Kanun-i Esasi (1876) Osmanlı’nın ilk anayasasıdır. Bu anayasa Osmanlı’da Meşrutiyet yönetimine geçildiğini gösteriyordu.
Slide 7

23 Nisan 1920 Milli egemenlik esasına dayalı TBMM açıldı. Böylece saltanat sona erdi.Milli egemenlik ilkesi halkın yönetimde söz sahibi olmasıdır. 29 Ekim 1923’te cumhuriyet ilan edilerek yeni Türk devletinin yönetim anlayışı da belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın