Sindirim Sistemi ve Beslenme

Ortaokul Sunuları > 7. Sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-7 > Sindirim Sistemi ve Beslenme
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 7 Oy
Loading ... Loading ...
3.004 kez izlendi

Slide 8

BESİNLER

Slide 9
BESİN NEDİR? Canlıların büyümesinde ,yaraların onarılmasında kullanılan,canlılara enerji veren yiyecek ve içeceklere besin denir. BESLENME NEDİR? Canlı tarafından gerekli besinlerin alınarak hücrelerin kullanabileceği duruma getirilmesine beslenme adı verilir.
Slide 10

BESİN KAYNAKLARI 1.Hayvansal besinler 2.Bitkisel besinler -Et -Sebzeler -Süt -Meyveler -Yumurta -Bal

Slide 11
Besinleri vücutta gördükleri işe göre 3 grupta toplayabiliriz BESİNLER 1-Yapıcı ve onarıcı besinler 2-Enerji veren besinler 3-Düzenleyici besinler -proteinler -yağlar -karbonhidratlar -karbonhidratlar -yağlar -proteinler -proteinler -vitaminler
Slide 12

PROTEİNLER Vücudumuzun yapı maddeleridir,enerji verirler Vücudun büyüyüp gelişmesini,dokuların yenilenmesini sağlarlar. Et,süt ve yumurtada bol protein bulunur.

Slide 13
KARBONHİDRATLAR Vücudumuzda enerji elde edebilmek için kullanılır. Pirinç,buğday,mısır gibi taneli yiyeceklerde nişasta şeklinde bulunur. Şekerpancarı,şekerkamışı,bal,meyve ve sebzelerde ise şeker halinde bulunur.
Slide 14

YAĞLAR Vücuda enerji veren besin maddeleridir. Yapı maddesi olarak da kullanılır. Vücudumuzda enerji elde etmek üzere depolanır. Zeytinyağı,mısırözü yağı,ayçiçek yağı,tereyağı,margarin.

Slide 15
MADENSEL TUZLAR Kemiklerin ve dişlerin yapısında bulunur. Kasların kasılmasında,sinirlerde uyarının iletilmesinde görev alır. Vücudumuzun yenilenmesi ve canlılığın devamı için gereklidir. Bu tuzlar;süt,peynir,balık ve yeşil sebzelerde bulunur.
Slide 16

VİTAMİNLER Düzenleyici besin maddelerindendir. Hastalıklara karşı vücudumuzun direncini arttırır. Enerji verici besin maddelerinin yakılmasında işlev görür Vitaminler A,B,C,D,E,K gibi harflerle adlandırılır A,D,E,K vitaminleri yağda,B,C vitaminleri suda çözünürler

Bir Cevap Yazın