Boşaltım Sistemi

Ortaokul Sunuları > 5. Sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-5 > Boşaltım Sistemi
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 8 Oy
Loading ... Loading ...
3.598 kez izlendi

Hücrede metabolizma sonucu ortaya çıkan,kana geçen artık ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını bu yolla kanın temizlenmesine boşaltım denir. İnsanlarda boşaltım olayı böbreklerde gerçekleşir.Ayrıca akciğer ve deride boşaltım yapar. İnsanda boşaltım sistemi ;böbrekler,sidik borusu,sidik kesesi ve boşaltım kanalından oluşur.

Böbrekler vücudun süzme organı olarak iş görür.Yapısındaki süzme cisimcikleri sayesinde kanı süzer böylece kan atık maddelerden arınmış olur. Böbrekler üç kısımdan oluşur;kabuk bölgesi,öz bölgesi,havuzcuk BÖBREK

KABUK BÖLGESİ Böbreğin en dış kısmıdır.Kırmızımsı renktedir.İdrar buradaki süzme cisimciklerinde(nefronlarda) oluşur. ÖZ BÖLGESİ Kabukla havuzcuk arasında kalan kısımdır.kabukta oluşan idrarı havuzcuğa götüren toplama kanalcıkları bu bölümdedir HAVUZCUK Böbreğin çukur tarafında kalan sarımsı bölgedir.İdrarın bir süre burada depolanmasını sağlar.

İNSAN BÖBREĞİNİN ÖZELLİKLERİ İki tane olan böbrekler birbirine dönük fasulye şeklindedirler. Her biri 1220-170 gram kadardır. Dıştan içe doğru kabuk öz,havuzcuk ve havuzcuktan çıkan idrar kanalından oluşur. Kaburgaların bittiği bölgede omurgalara tutunarak duran bir organdır.

BOŞALTIM SİSTEMİNİN ÖNEMİ Hayatta kalmanın normal sonucu olarak vücuttaki her hücre birtakım artık madde üretir. Bu artıklar fazla su, tuzlar, karbondioksit ve üredir. Bu zararlı ve işe yaramayan maddelerin vücuttan atılmasına boşaltım denir. Organizmada boşaltımla görevli bütün organların veya yapıların meydana getirdiği sisteme boşaltım sistemi denir. Boşaltım sistemi edilgin değildir; aksine inceden inceye düzenlenmiştir. Boşaltım sisteminin en önemli görevi, birtakım artık maddeleri atarak organizmadaki hücrelerin yaşamasına uygun ve dengeli bir iç ortamın (HOMEOSTASİ) devamını sağlamaktır. Yandaki şekilde, boşaltım sistemini oluşturan organlar ve vücuttaki yerleri gösterilmiştir.

HAZIRLAYAN: YASİR KARAKUŞ HEPİNİZE TEŞEKKÜRLER…

Bir Cevap Yazın