Ay’ın Evreleri

Ortaokul Sunuları > 5. Sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-5 > Ay’ın Evreleri
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 56 Oy
Loading ... Loading ...
15.659 kez izlendi

Slide 1

SINIF: 5 DERS: Fen ve Teknoloji ÜNİTE ADI: Dünya, Güneş ve Ay KONU: Ay’ın Evreleri

Slide 2
KAZANIM: Ay’ın evrelerini, Ay’ın Dünya etrafındaki dolanma hareketiyle açıklar. Hedef Davranış: * Ay’ın evrelerini sayar. * Ay’ın değişik şekillerde görünmesinin sebebini bilir.
Slide 3

Dünyamız’ın Biricik Uydusu: AY

Slide 4
Ay Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş sisteminin bir üyesidir.
Slide 5

Ay’ın Evreleri Ay’ın her zaman aynı yüzünü gördüğümüz halde Ay’ı her gün değişik şekillerde görürüz. Bunun sebebi, Ay’ın Dünya çevresindeki dönüşüdür. Gökyüzünde gördüğümüz Ay’ın bu değişik şekillerine “Ay’ın Evreleri” denir. Şimdi Ay’ın evrelerini tanıyalım:

Slide 6
AY’IN EVRELERİ
Slide 7

YENİ AY Ay’ın gözlemlediğimiz evresidir. Bu evrede Ay Güneş ile beraber doğar ve Güneş ile beraber batar. Bu evrede Güneş ışınları Ay’ın arkasında olduğundan Ay karanlıktır.

Slide 8
HİLAL EVRESİ Yeni Ay evresinde birkaç gece sonra Ay’ın bir bölümü yavaş yavaş aydınlanmaya başlar. Aydınlanan bölüm Ay’ın yarısından küçüktür.
Slide 9

İLK DÖRÜDÜN EVRESİ Ay’ın görünen kısmı sağa doğru yarım daire şeklindedir. D harfi şeklinde görülür. Yeni Ay’dan 7 gün sonra oluşur.

Slide 10
ŞİŞKİN AY EVRESİ Ay, Dünya ve Güneş arasındaki açı 90° ile 180° arasındadır. Bu evrede Ay’ın görünen kısmı yarım daireden büyük olmaya başlar.
Slide 11

DOLUNAY EVRESİ Ay’ın aydınlık yüzeyi Dünya’dan tam olarak görünür. Yeni Ay evresinden 14 gün sonra oluşur.

Slide 12
SON DÖRDÜN EVRESİ Ay’ın görünen kısmı sola doğru yarım daire şeklindedir. Ters D şeklinde görünür. Bu evrede Ay Güneş doğarken gözlem yerine en yüksek noktada bulunur.

Bir Cevap Yazın