Active Directory

Ortaokul Sunuları > Bilişim Teknolojileri > Active Directory
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy
Loading ... Loading ...
6.114 kez izlendi
Slide 1
A.D. Active Directory
Slide 2
Active Directory NEDİR ? Ağ kaynaklarını yönetmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Windows 2000 Server’in kuruluşunun ardından Active Directory kurularak kullanıcılar, gruplar, bilgisayarlar ve kaynakların yönetimi sağlanır.
Slide 3
Active Directory NEDİR ? Active Directory, Windows 2000 Server ağı içinde bir servistir. Bu servis ağ kaynakları (kullanıcılar, aygıtlar, izinler vb.) hakkında bilgi saklar. Windows 2000 Active Directory servisi, sistem konfigürasyonu, kullanıcı ve grup bilgileri ve uygulamalar hakkında bilgi saklar. Windows 2000, Group Policy düzenlemeleriyle birlikte sistem yöneticisi kullanıcıların masaüstlerini (dağıtım masaüstü yönetimi), ağ servislerini ve uygulamaları merkezi olarak bir noktadan yönetir.
Slide 4
Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Windows 2000 Server ile tamamen entegre olan Active Directory, ağ yöneticilerine, geliştiricilere ve kullanıcılara aşağıdaki işlevleri gerçekleştirebilen bir rehber hizmeti sunar: Yönetim görevlerini basitleştirir. Ağ güvenliğini artırır. Birlikte çalışabilme özelliği ile varolan sistemlerin kullanılabilmesini sağlar.
Slide 5
Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Gereksiz yönetim görevlerini ortadan kaldırır. Windows kullanıcı hesapları, istemciler, sunucular ve uygulamaların tek bir noktadan yönetilebilmesini ve varolan diğer rehberlerle senkronizasyon özelliği sağlar.
Slide 6
Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Kullanıcı masasında destek gezintilerini azaltır. Şirket içindeki rollerine göre yazılımları otomatik olarak kullanıcılara dağıtır, böylece sistem yöneticilerinin yazılım yükleme ve yapılandırma için masalara birden çok kez gitmesine gerek kalmaz.
Slide 7
Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? BT kaynaklarının en üst düzeyde kullanılabilmesini sağlar. Yönetim işlevlerini tüm organizasyon kademelerine güvenli bir şekilde dağıtma imkanı getirir.
Slide 8
Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) azaltır. Ağ kaynaklarının kolay bulunabilmesini, yapılandırılabilmesini ve kullanılabilmesini sağlayarak dosya ve yazdırma hizmetlerinin yönetimini ve kullanımını kolaylaştırır.
Slide 9
Active Directory Güvenliği Artırır Gelişmiş şifre güvenliği ve yönetimi. Son kullanıcılar tarafından izlenebilen entegre, güçlü güvenlik hizmetleriyle ağ kaynaklarına tek giriş kaydı sağlar.
Slide 10
Active Directory Güvenliği Artırır Masaüstü işlevselliği. Son kullanıcının rolüne göre masaüstü yapılandırmalarını kilitleyip yazılım yükleme ve kayıt düzenleme gibi özel istemci makine işlemlerine erişimi engeller.
Slide 11
Active Directory Güvenliği Artırır Elektronik ticaret uygulamaları için hazır ortam. Kerberos, Public Key Infrastructure (PKI) ve Lightweight Directory Access Control (LDAP) gibi standart Internet protokolleri ile güvenliği ve onaylama mekanizmalarını sağlar.
Slide 12
Active Directory Güvenliği Artırır Sıkı güvenlik denetimi. Rehber nesneleri ve bunları veri öğeleri üzerinde erişim denetimi ayrıcalıklarını kontrol eder.
Slide 13
Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Varolan yatırımları destekleme ve esneklik sağlama. Tüm özelliklere uyum sağlayan standartlara dayalı arabirimler yatırımların değerini artırıyor ve gelecekteki uygulamalar ve altyapı için esneklik sağlıyor.
Slide 14
Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Birden çok uygulama rehberinin yönetimini birleştirme. Organizasyonlar açık arabirimler, bağlayıcılar ve senkronizasyon mekanizmaları kullanarak Novell’in NDS uygulaması, LDAP, ERP, elektronik posta ve diğer kritik iş uygulamaları da dahil olmak üzere rehberleri birleştirebilir.
Slide 15
Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Organizasyonların rehber hizmetinin kullanımına olanak veren ağ aygıtları kullanabilmesini sağlar Cisco ve 3COM gibi önde gelen üreticilerin ağ aygıtları, yöneticilere hizmet kalitesini belirleyebilme ve şirket içindeki rollerini esas alarak kullanıcılara ağ bant genişliği atayabilme olanağı vermek üzere rehberi geliştirir.
Slide 16
Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Organizasyonların rehber kullanımlı uygulamalar geliştirebilmelerini ve kullanabilmelerini sağlar Geliştiriciler tamamen genişletilebilir olan rehber yapısını kullanarak son kullanıcının isteklerine uygun özel işlevlere sahip uygulamalar oluşturabilir.
Slide 17
Active Directory Active Directory tarafından desteklenen teknolojiler
Slide 18
Active Directory Active Directory’nin Özellikleri Ölçeklenebilirlik Genişletilebilirlik Internet-standartlarında adlandırma Tek bir noktadan erişim Hata toleransı Güvenlik kontrolü Birlikte çalışma
Slide 19
Active Directory Directory Servisinin Yapabilecekleri • İzinsiz girişlere karşı bilgileri korumak için sistem yönetici tarafından nesnelere erişim izinlerinin tanımlanmasını sağlamak. • Directory veritabanını ağa dahil bilgisayarlara dağıtır. • Directory bilgilerini daha fazla kullanıcı tarafından ulaşılabilir hale getirir.Bununla bir likte çökmelere karşı önlem almak amacıyla bir kopyasını çıkarır (replikasyon). • Çok büyük sayılarda nesnenin saklanabilmesi için directory birçok parçaya bölünür.
Slide 20
Active Directory KURULUMU
Slide 21
Active Directory KURULUMU İlk defa logon olduğumuzda ayarlama yapılmadıysa şekildeki yolu izleyerek server’ı ayarlamaya başlayabilirsiniz.
Slide 22
Active Directory KURULUMU Bu şekilde sunucumuz gerekli tüm komponentlerle donatılmış olacak: – Active Directory – DHCP-server – DNS-server (Active Direcory için gerekli)
Slide 23
Active Directory KURULUMU Sol taraftaki menüden seçimi yapıyoruz.
Slide 24
Active Directory KURULUMU ! Active Directory en azından bir disk bölümünün (partition) NTFS olarak formatlanmış olmasını gerektiriyor. “Start the Active Direcory Wizard” İle devam ediliyor.
Slide 25
Active Directory KURULUMU Kuruluma hoş geldiniz mesajı …
Slide 26
Active Directory KURULUMU Domain Controller olarak seçim
Slide 27
Active Directory KURULUMU İlk domain kontrolcüsünü bu domain için kuruyoruz. Yeni bir domain ağacı(domain tree) oluşturmamız gerekiyor.   Örn:domain ismim   “JHHOME.COM” olacak. İkinci bir domain oluşturacak olursam da “SUPPORT.JHHOME.COM”, gibi bir ismi olacak. İkiside aynı domain ağacı üzerinde olacak.
Slide 28
Active Directory KURULUMU Bildiğiniz gibi ağaçlar ormanda büyüyor. O zaman bir tanede orman(forest) oluşturmamız gerekiyor. Bu bizim ilk domainimiz olduğuna göre, yeni domain ağacımız için bir orman yaratmamız gerekiyor.
Slide 29
Active Directory KURULUMU Yeni domain ismimizi giriyoruz. Ancak bu girdiğimiz değerin (JHHOME) bir domain ismi gibi durmadığına dair bir mesaj alıyoruz. “Full DNS name for new domain”. İnternet domain adları gibi burda da ismin içinde nokta ile ayrılan iki bölüm olması bekleniyor (alttaki uyarı mesajı).
Slide 30
Active Directory KURULUMU Zorunlu olmamasına karşın, problem çıkmasın diye “JHHOME.COM” haline getiriyorum. Siz bu formatta bir isim girmeseniz bile, windows girdiğiniz ismin sonuna .DOM ekini getiriyor zaten. Girdiğiniz ismin internet üzerinde tanımlı bir adres olması hiç önemli değil. Çünkü biz bunu yerel ağımızda kullanacağız. Ve internet üzerinde kimse bilmeyecek.
Slide 31
Active Directory KURULUMU Sadece Windows2000 yüklü bilgisayarlardan oluşan bir network, sadece DNS kullanarak çalışabilir, ancak eski versiyonlarla(WfW,   Windows95/98/ME, Windows NT4) da uyumlu olması için NetBIOS uyumlu bir isimde giriyoruz. Bu isim “NetBEUI” protokolünde veya “NetBIOS over TCP/IP” için kullanılacak.
Slide 32
Active Directory KURULUMU Active Directory için veritabaının ve log dosyalarının kaydedileceği yeri seçiyoruz.
Slide 33
Active Directory KURULUMU İşte “SYSVOL” isimli bu klasör mutlaka bir NTFS Disk-partition üzerinde olmalı. Bu örnekte F: sürücüsünün kullanılma nedeni benim C: sürücümü FAT olarak tutmak istemem ve F: sürücümü NTFS yapmış olmam.
Slide 34
Active Directory KURULUMU Active Directory DNS-server ile entegre çalışmak üzere tasarlanmıştır ve onsuz çalışmaz. DNS-serverı daha önce kurmamıştım şimdi yüklemem gerektiğini söylüyor.
Slide 35
Active Directory KURULUMU Eski versiyonlarla uyumluluk ile ilgil bir soru daha (Windows95/98/ME/NT4)
Slide 36
Active Directory KURULUMU Bir çökme durumunda kurtarma modunda kullanılmak üzere bir şifre tanımlayalım.
Slide 37
Active Directory KURULUMU Şimdiye kadar yaptığımız seçimlerin bir listesi. “Next” diyerek dosyaların yüklenmesi başlatalım.
Slide 38
Active Directory KURULUMU Bu oldukça uzun süren bir işlem, sabırlı olmak lazım.   Bilgisayar kitlendi diye restart etmeye kalkmayın. Şimdi DNS kuruluyor.
Slide 39
Active Directory KURULUMU Sizden Windows2000 CD-ROM’unu takmanızı veya kurulum dosyalarının bulunduğu dizini (CD içindeki I386 isimli dizin) göstermenizi isteyebilir.
Slide 40
Active Directory KURULUMU Bitti … Restart ! Makina açılınca aynı “Configure Your Server” ekranı gelecektir:
Slide 41
Active Directory KURULUMU Temel kurulumu yaptığımız için ekran değişmiş durumda. “Show this screen at startup”bunun yanındaki tıkı kaldırırsanız bu ekran bir daha karşımıza çıkmayacaktır..
Slide 42
Active Directory Kullanıcı Yönetimi
Slide 43
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Active Directory kurulduktan sonra kullanıcı tanımlarına geçilir. AD’nin kurulumundan önce User Manager’de tanımlı kullanıcılar, “Active Directory Users and Computers” içinde tekrar tanımlanmalıdır.
Slide 44
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ
Slide 45
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Yeni bir kullanıcı oluşturmak için; “Users” üzerine sağ tıklayın veya, “Action” “New” / “User”
Slide 46
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Bir sihirbaz yeni kullanıcı için bazı bilgilerin girilmesi ile işe başlıyor: Domain üzerindeki tam isim jhelmig@JHHOME.COM olacak. NetBios ismi ise: JHHOME\jhelmig) .
Slide 47
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Bu ekranda kullanıcının şifresini tanımlıyoruz. Alttaki seçenekler: -User must change password at next logon Kullanıcı ilk login olduğunda bu tanımlanan şifreyi değiştirmek zorunda olsun. -User cannot change password Kullanıcı şifresini hiç bir zaman değiştiremez. -Password never expires Şifrenin kullanım süresi hiç dolmaz
Slide 48
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Tüm bilgiyi toptan görüyoruz. “Finish” diyerek bu kullanıcıyı oluşturduk
Slide 49
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Kullanıcıyı seçip, yukardaki simgeye tıklarsak veya her zaman olduğu gibi sağtık>properties dersek kullanıcı özelliklerine gireriz. Tam 12 tane tab var! Biz sadece bir kaç tanesini inceleyeceğiz.
Slide 50
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Profile kullanıcı login oluduğunda çalışacak bir script tanımlamaya yarar. (bu script tab: “Account”
Slide 51
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ
Slide 52
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Dial-in Bu kullanıcının server’a modem ile veya VPN yoluyla bağlanıp bağlanamayacağını belirtir. (Eğer şirkette seyahat halindeyken de modemle server’a bağlanması gereken bir kullanıcı varsa mesela..)
Slide 53
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Environment Terminal Services ayarları.
Slide 54
Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Profiles tabında bir script kullanımı tanımlarsanız, bu script dosyası NETLOGON-share dizinine kaydedilmelidir. Bu dizin paylaşımında read-only’dir.Server üzerinde “My Computer” dan giderek dosyayı burda oluşturursunuz. Bu dizinin nerede olduğunu bulmak için: “Computer Management” / “System Tools” / “Shared Folders” / “Shares”: NETLOGON-share bir NTFS-disk-partition üzerinde olmak zorundadır.Ve Active Directory kurulumunda oluşturulur.

Slide 1A.D. Active DirectorySlide 2Active Directory NEDİR ? Ağ kaynaklarını yönetmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Windows 2000 Server’in kuruluşunun ardından Active Directory kurularak kullanıcılar, gruplar, bilgisayarlar ve kaynakların yönetimi sağlanır.Slide 3Active Directory NEDİR ? Active Directory, Windows 2000 Server ağı içinde bir servistir. Bu servis ağ kaynakları (kullanıcılar, aygıtlar, izinler vb.) hakkında bilgi saklar. Windows 2000 Active Directory servisi, sistem konfigürasyonu, kullanıcı ve grup bilgileri ve uygulamalar hakkında bilgi saklar. Windows 2000, Group Policy düzenlemeleriyle birlikte sistem yöneticisi kullanıcıların masaüstlerini (dağıtım masaüstü yönetimi), ağ servislerini ve uygulamaları merkezi olarak bir noktadan yönetir.Slide 4Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Windows 2000 Server ile tamamen entegre olan Active Directory, ağ yöneticilerine, geliştiricilere ve kullanıcılara aşağıdaki işlevleri gerçekleştirebilen bir rehber hizmeti sunar: Yönetim görevlerini basitleştirir. Ağ güvenliğini artırır. Birlikte çalışabilme özelliği ile varolan sistemlerin kullanılabilmesini sağlar.Slide 5Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Gereksiz yönetim görevlerini ortadan kaldırır. Windows kullanıcı hesapları, istemciler, sunucular ve uygulamaların tek bir noktadan yönetilebilmesini ve varolan diğer rehberlerle senkronizasyon özelliği sağlar.Slide 6Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Kullanıcı masasında destek gezintilerini azaltır. Şirket içindeki rollerine göre yazılımları otomatik olarak kullanıcılara dağıtır, böylece sistem yöneticilerinin yazılım yükleme ve yapılandırma için masalara birden çok kez gitmesine gerek kalmaz.Slide 7Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? BT kaynaklarının en üst düzeyde kullanılabilmesini sağlar. Yönetim işlevlerini tüm organizasyon kademelerine güvenli bir şekilde dağıtma imkanı getirir.Slide 8Active Directory Active Directory’nin Yararları Nelerdir? Toplam Sahip Olma Maliyetini (TCO) azaltır. Ağ kaynaklarının kolay bulunabilmesini, yapılandırılabilmesini ve kullanılabilmesini sağlayarak dosya ve yazdırma hizmetlerinin yönetimini ve kullanımını kolaylaştırır.Slide 9Active Directory Güvenliği Artırır Gelişmiş şifre güvenliği ve yönetimi. Son kullanıcılar tarafından izlenebilen entegre, güçlü güvenlik hizmetleriyle ağ kaynaklarına tek giriş kaydı sağlar.Slide 10Active Directory Güvenliği Artırır Masaüstü işlevselliği. Son kullanıcının rolüne göre masaüstü yapılandırmalarını kilitleyip yazılım yükleme ve kayıt düzenleme gibi özel istemci makine işlemlerine erişimi engeller.Slide 11Active Directory Güvenliği Artırır Elektronik ticaret uygulamaları için hazır ortam. Kerberos, Public Key Infrastructure (PKI) ve Lightweight Directory Access Control (LDAP) gibi standart Internet protokolleri ile güvenliği ve onaylama mekanizmalarını sağlar.Slide 12Active Directory Güvenliği Artırır Sıkı güvenlik denetimi. Rehber nesneleri ve bunları veri öğeleri üzerinde erişim denetimi ayrıcalıklarını kontrol eder.Slide 13Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Varolan yatırımları destekleme ve esneklik sağlama. Tüm özelliklere uyum sağlayan standartlara dayalı arabirimler yatırımların değerini artırıyor ve gelecekteki uygulamalar ve altyapı için esneklik sağlıyor.Slide 14Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Birden çok uygulama rehberinin yönetimini birleştirme. Organizasyonlar açık arabirimler, bağlayıcılar ve senkronizasyon mekanizmaları kullanarak Novell’in NDS uygulaması, LDAP, ERP, elektronik posta ve diğer kritik iş uygulamaları da dahil olmak üzere rehberleri birleştirebilir.Slide 15Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Organizasyonların rehber hizmetinin kullanımına olanak veren ağ aygıtları kullanabilmesini sağlar Cisco ve 3COM gibi önde gelen üreticilerin ağ aygıtları, yöneticilere hizmet kalitesini belirleyebilme ve şirket içindeki rollerini esas alarak kullanıcılara ağ bant genişliği atayabilme olanağı vermek üzere rehberi geliştirir.Slide 16Active Directory Gelişmiş Birlikte Çalışabilme Özelliği Organizasyonların rehber kullanımlı uygulamalar geliştirebilmelerini ve kullanabilmelerini sağlar Geliştiriciler tamamen genişletilebilir olan rehber yapısını kullanarak son kullanıcının isteklerine uygun özel işlevlere sahip uygulamalar oluşturabilir.Slide 17Active Directory Active Directory tarafından desteklenen teknolojilerSlide 18Active Directory Active Directory’nin Özellikleri Ölçeklenebilirlik Genişletilebilirlik Internet-standartlarında adlandırma Tek bir noktadan erişim Hata toleransı Güvenlik kontrolü Birlikte çalışmaSlide 19Active Directory Directory Servisinin Yapabilecekleri • İzinsiz girişlere karşı bilgileri korumak için sistem yönetici tarafından nesnelere erişim izinlerinin tanımlanmasını sağlamak. • Directory veritabanını ağa dahil bilgisayarlara dağıtır. • Directory bilgilerini daha fazla kullanıcı tarafından ulaşılabilir hale getirir.Bununla bir likte çökmelere karşı önlem almak amacıyla bir kopyasını çıkarır (replikasyon). • Çok büyük sayılarda nesnenin saklanabilmesi için directory birçok parçaya bölünür.Slide 20Active Directory KURULUMUSlide 21Active Directory KURULUMU İlk defa logon olduğumuzda ayarlama yapılmadıysa şekildeki yolu izleyerek server’ı ayarlamaya başlayabilirsiniz.Slide 22Active Directory KURULUMU Bu şekilde sunucumuz gerekli tüm komponentlerle donatılmış olacak: – Active Directory – DHCP-server – DNS-server (Active Direcory için gerekli)Slide 23Active Directory KURULUMU Sol taraftaki menüden seçimi yapıyoruz.Slide 24Active Directory KURULUMU ! Active Directory en azından bir disk bölümünün (partition) NTFS olarak formatlanmış olmasını gerektiriyor. “Start the Active Direcory Wizard” İle devam ediliyor.Slide 25Active Directory KURULUMU Kuruluma hoş geldiniz mesajı …Slide 26Active Directory KURULUMU Domain Controller olarak seçimSlide 27Active Directory KURULUMU İlk domain kontrolcüsünü bu domain için kuruyoruz. Yeni bir domain ağacı(domain tree) oluşturmamız gerekiyor.   Örn:domain ismim   “JHHOME.COM” olacak. İkinci bir domain oluşturacak olursam da “SUPPORT.JHHOME.COM”, gibi bir ismi olacak. İkiside aynı domain ağacı üzerinde olacak.Slide 28Active Directory KURULUMU Bildiğiniz gibi ağaçlar ormanda büyüyor. O zaman bir tanede orman(forest) oluşturmamız gerekiyor. Bu bizim ilk domainimiz olduğuna göre, yeni domain ağacımız için bir orman yaratmamız gerekiyor.Slide 29Active Directory KURULUMU Yeni domain ismimizi giriyoruz. Ancak bu girdiğimiz değerin (JHHOME) bir domain ismi gibi durmadığına dair bir mesaj alıyoruz. “Full DNS name for new domain”. İnternet domain adları gibi burda da ismin içinde nokta ile ayrılan iki bölüm olması bekleniyor (alttaki uyarı mesajı).Slide 30Active Directory KURULUMU Zorunlu olmamasına karşın, problem çıkmasın diye “JHHOME.COM” haline getiriyorum. Siz bu formatta bir isim girmeseniz bile, windows girdiğiniz ismin sonuna .DOM ekini getiriyor zaten. Girdiğiniz ismin internet üzerinde tanımlı bir adres olması hiç önemli değil. Çünkü biz bunu yerel ağımızda kullanacağız. Ve internet üzerinde kimse bilmeyecek.Slide 31Active Directory KURULUMU Sadece Windows2000 yüklü bilgisayarlardan oluşan bir network, sadece DNS kullanarak çalışabilir, ancak eski versiyonlarla(WfW,   Windows95/98/ME, Windows NT4) da uyumlu olması için NetBIOS uyumlu bir isimde giriyoruz. Bu isim “NetBEUI” protokolünde veya “NetBIOS over TCP/IP” için kullanılacak.Slide 32Active Directory KURULUMU Active Directory için veritabaının ve log dosyalarının kaydedileceği yeri seçiyoruz.Slide 33Active Directory KURULUMU İşte “SYSVOL” isimli bu klasör mutlaka bir NTFS Disk-partition üzerinde olmalı. Bu örnekte F: sürücüsünün kullanılma nedeni benim C: sürücümü FAT olarak tutmak istemem ve F: sürücümü NTFS yapmış olmam.Slide 34Active Directory KURULUMU Active Directory DNS-server ile entegre çalışmak üzere tasarlanmıştır ve onsuz çalışmaz. DNS-serverı daha önce kurmamıştım şimdi yüklemem gerektiğini söylüyor.Slide 35Active Directory KURULUMU Eski versiyonlarla uyumluluk ile ilgil bir soru daha (Windows95/98/ME/NT4)Slide 36Active Directory KURULUMU Bir çökme durumunda kurtarma modunda kullanılmak üzere bir şifre tanımlayalım.Slide 37Active Directory KURULUMU Şimdiye kadar yaptığımız seçimlerin bir listesi. “Next” diyerek dosyaların yüklenmesi başlatalım.Slide 38Active Directory KURULUMU Bu oldukça uzun süren bir işlem, sabırlı olmak lazım.   Bilgisayar kitlendi diye restart etmeye kalkmayın. Şimdi DNS kuruluyor.Slide 39Active Directory KURULUMU Sizden Windows2000 CD-ROM’unu takmanızı veya kurulum dosyalarının bulunduğu dizini (CD içindeki I386 isimli dizin) göstermenizi isteyebilir.Slide 40Active Directory KURULUMU Bitti … Restart ! Makina açılınca aynı “Configure Your Server” ekranı gelecektir:Slide 41Active Directory KURULUMU Temel kurulumu yaptığımız için ekran değişmiş durumda. “Show this screen at startup”bunun yanındaki tıkı kaldırırsanız bu ekran bir daha karşımıza çıkmayacaktır..Slide 42Active Directory Kullanıcı YönetimiSlide 43Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Active Directory kurulduktan sonra kullanıcı tanımlarına geçilir. AD’nin kurulumundan önce User Manager’de tanımlı kullanıcılar, “Active Directory Users and Computers” içinde tekrar tanımlanmalıdır.Slide 44Active Directory KULLANICI YÖNETİMİSlide 45Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Yeni bir kullanıcı oluşturmak için; “Users” üzerine sağ tıklayın veya, “Action” “New” / “User”Slide 46Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Bir sihirbaz yeni kullanıcı için bazı bilgilerin girilmesi ile işe başlıyor: Domain üzerindeki tam isim jhelmig@JHHOME.COM olacak. NetBios ismi ise: JHHOME\jhelmig) .Slide 47Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Bu ekranda kullanıcının şifresini tanımlıyoruz. Alttaki seçenekler: -User must change password at next logon Kullanıcı ilk login olduğunda bu tanımlanan şifreyi değiştirmek zorunda olsun. -User cannot change password Kullanıcı şifresini hiç bir zaman değiştiremez. -Password never expires Şifrenin kullanım süresi hiç dolmazSlide 48Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Tüm bilgiyi toptan görüyoruz. “Finish” diyerek bu kullanıcıyı oluşturdukSlide 49Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Kullanıcıyı seçip, yukardaki simgeye tıklarsak veya her zaman olduğu gibi sağtık>properties dersek kullanıcı özelliklerine gireriz. Tam 12 tane tab var! Biz sadece bir kaç tanesini inceleyeceğiz.Slide 50Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Profile kullanıcı login oluduğunda çalışacak bir script tanımlamaya yarar. (bu script tab: “Account”Slide 51Active Directory KULLANICI YÖNETİMİSlide 52Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Dial-in Bu kullanıcının server’a modem ile veya VPN yoluyla bağlanıp bağlanamayacağını belirtir. (Eğer şirkette seyahat halindeyken de modemle server’a bağlanması gereken bir kullanıcı varsa mesela..)Slide 53Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ tab: Environment Terminal Services ayarları.Slide 54Active Directory KULLANICI YÖNETİMİ Profiles tabında bir script kullanımı tanımlarsanız, bu script dosyası NETLOGON-share dizinine kaydedilmelidir. Bu dizin paylaşımında read-only’dir.Server üzerinde “My Computer” dan giderek dosyayı burda oluşturursunuz. Bu dizinin nerede olduğunu bulmak için: “Computer Management” / “System Tools” / “Shared Folders” / “Shares”: NETLOGON-share bir NTFS-disk-partition üzerinde olmak zorundadır.Ve Active Directory kurulumunda oluşturulur.

Bir Cevap Yazın