Kare Dikdörtgen ve Üçgenin Özellikleri

İlkokul Sunuları > 3.sınıf Sunuları > Matematik-3 > Kare Dikdörtgen ve Üçgenin Özellikleri
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 27 Oy
Loading ... Loading ...
10.090 kez izlendi
Slide 1

KARE, DİKDÖRTGEN VE ÜÇGENİN ÖZELLİKLERİ MATEMATİK DERSİ 3.SINIF

Slide 2
HEDEFLER
Slide 3

HEDEF 4: KARENİN, DİKDÖRTGENİN VE ÜÇGENİN ÖZELLİKLERİNİ KAVRAYABİLME. HEDEF DAVRANIŞLAR: Çevredeki eşyaların yüzeylerinden, kareye, dikdörtgene ve üçgene benzeyenleri gösterme. Verilen karenin, dikdörtgenin ve üçgenin kenarlarını ve köşelerini gösterme. Verilen bir geometrik şeklin kenar özelliklerini söyleme.

Slide 4
HEDEF 6: KARENİN, DİKDÖRTGENİN VE ÜÇGENİN ÇEVRE UZUNLUKLARINI HESAPLAYABİLME HEDEF DAVRANIŞLAR: Verilen bir geometrik şeklin kenar uzunluklarını ölçerek çevresini hesaplama. Karenin, dikdörtgenin ve üçgenin kenar özelliklerinden yararlanarak çevresini hesaplama. Çevresinin uzunluğu 4 veya 4 ün katları olan bir karenin, bir kenarının uzunluğunu hesaplayıp sonucunu söyleyip yazma. Karenin, dikdörtgenin ve üçgenin alanlarını hesaplama.
Slide 5

KARE

Slide 6
KARENİN KÖŞESİNİ VE KENARINI GÖRELİM KÖŞE KENAR KARE
Slide 7

KARENİN BÜTÜN KENAR UZUNLUKLARI BİRBİRİNE EŞİTTİR. KARENİN DÖRT KÖŞESİ VE DÖRT KENARI VARDIR. KARENİN ÖZELLİKLERİ

Slide 8
HOPARLÖR Alt yüzey: KARE Üst yüzey: KARE KARE KARE PRİZMA ŞEKLİNDEKİ HOPARLÖRÜN ALT VE ÜST YÜZEYLERİNİN ÇEVRESİ BİRER KAREDİR.
Slide 9

KÜP BİÇİMİNDEKİ BİR HEDİYE KUTUSUNUN BİR YÜZEYİNİ, DEFTERİNİZİN ÜZERİNE KOYUNUZ VE ÇEVRESİNİ ÇİZİNİZ. KUTUYU KALDIRDIĞINIZDA ÇİZİLEN ŞEKİL YANDAKİ GİBİ BİR KARE OLUR. HEDİYE KUTUSU TÜM YÜZEYLER KARE KARE

Slide 10
KARENİN ÇEVRESİ DÖRT KENARININ TOPLANMASI İLE HESAPLANIR. 3cm + 3cm + 3cm + 3cm = 12cm KISA YOLDAN 4 x 3cm = 12 cm buluruz. ÇEVRE: KARENİN ÇEVRESİNİN HESAPLANMASI

Bir Cevap Yazın