Mevsimlerin Etkileri

İlkokul Sunuları > 3.sınıf Sunuları > Hayat Bilgisi-3 > Mevsimlerin Etkileri
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 8 Oy
Loading ... Loading ...
5.590 kez izlendi

Slide 1

Mevsimlerin Etkileri

Slide 2
Mevsimlerin Hayvanlara Etkileri Mevsimlerin değişimi hayvanları farklı şekillerde etkiler. Kimi hayvan sıcak ülkelere göç etmeyi tercih ederken, kimi hayvan da bulunduğu yerin şartlarına uyum sağlamaya çalışır.
Slide 3

Hayvanlar Sonbahar ve Kışı Nasıl Geçirir? Koyun keçi gibi evcil hayvanların sahipleri onları düşündü ve kışlıklarını hazırladılar. Peki diğer hayvanlar ne yapacaklar? Hayvanların bazıları kış yaklaştığında daha sıcak bölgelere ya da yiyecek bulabilecekleri yerlere göç ederler.

Slide 4
Kuşlar çok uzak mesafelere göç edebilirler. Örneğin kuzey deniz kırlangıçları, yazın kuzey kutbuna yakın yerde yaşarlar. Kış geldiğinde Antarktika’yı boydan boya geçip güneye seyahat ederler. Mevsim değiştiğinde yine eski yerlerine geri gelirler. Göçmen kuşlardan başka hayvanlar da göç ederler. Bazı memeliler, yarasalar, ren geyikleri, yılan balıkları ve balinalar gibi hayvanlar kışın yiyecek için başka yerlere göç ederler. Birçok balık kış geldiğinde güneydeki sulara ya da daha ılık olan derin bölgelere göç ederler.
Slide 5

Böcekler de göç ederler. Bazı kelebekler ve pulkanatlılar çok uzak mesafelere göç ederler. Örneğin hükümdar kelebekleri yazı Kanada ve Kuzey Amerika’da geçirirler. Kışı ise güneye göç edip Meksika’da geçirirler. Böceklerin çoğu kısa mesafelere göç ederler. Beyaz karınca ve uğur böcekleri gibi böcekler toprağın derinliklerine göç ederler. Topraktaki kurtlar ve solucanlar da aşağılara giderler. Bazıları iki metreden fazla derinliğe inerler.

Slide 6
Kışın yiyecek bulmak zordur. Sincap, fare ve kunduz gibi hayvanlar yazdan, kış için yiyecek toplarlar. Tavşan ve geyik gibi hayvanlar ise kışı yosun, ağaç dalları, ağaç kabuğu ve yaprak gibi yiyecekleri aramakla geçirirler. Kırmızı tilkiler ilkbahar, yaz ve sonbaharda meyve ve böcek yerler. Kışın bunları bulamadıkları zaman küçük kemirgenleri yerler. Bazı hayvanlar bulundukları yerlerini terk etmeyip, hayatta kalma mücadelesi verirler. Değişen hava şartlarına kendilerini hazırlarlar. Bu hayvanların hem vücutlarında hem de davranışlarında değişiklikler olur. Yazın gürleşen yünleri kışın onları soğuktan korur. Örneğin bazı tavşanların rengi, kışta beyaza dönüşerek karda saklanmalarına yardımcı olur.
Slide 7

Bazı hayvanlar kışın bir kısmını, bazıları da tamamını uyku ile geçirirler. Bu bildiğiniz uykuya benzemez. Onlarınkine derin uyku diyebiliriz. Kış uykusuna yatan hayvanların vücut ısıları düşer, kalp atışları ve solunum azalır.

Slide 8
Su birçok hayvan için iyi bir sığınaktır. Hava soğuduğunda bu hayvanlar göl ve havuzların daha ılık olan derin yerlerine giderler. Burada birçok balık, kurbağa ve kaplumbağa taş, kütük ve yaprakların altında saklanırlar. Hatta kendilerini çamura bile gömerler. Böylece hareketsiz kalırlar. Kurbağalar ve kaplumbağalar kendilerini çamura gömdüklerinde derileri ile solunum yaparlar.
Slide 9

Bal arıları soğuklar başladığında birbirine yapışıp bir üzüm salkımı gibi bir salkım oluştururlar. Bu şekilde sıcak kalmaya çalışırlar. Yazın hazırladıkları balların çoğunu bize verip az bir kısmı ile kışın kendileri beslenirler.

Slide 10
Her böcek çeşidinin kendine özgü hayat tarzı vardır. Birçok böcek kışı hareketsiz olarak geçirir. Bu hareketsizlik kış uykusu gibi bir şeydir. Bu büyümenin ve gelişmenin durduğu bir zamandır. Böceğin kalp atışları, solunumu ve sıcaklığı düşer. Diğer böcekler son baharda yumurtalarını bıraktıktan sonra ölürler. Yumurtalar ilkbaharda yeni böceklere dönüşürler ve her şey baştan yine başlar.
Slide 11

İlkbaharda Neler Olur? Kışı uyuyarak geçiren ayı, yılan gibi hayvanlar kış uykusundan uyanmaya başlarlar. Bazı hayvanlar bu mevsimde yavrular. Koyun, keçi, inek gibi süt veren hayvanların sütleri bollaşır. Sonbaharda sıcak yerlere göç etmiş olan göçmen kuşlar geri dönerler.

Slide 12
Bazı hayvanların kış mevsimine karşı dayanabilmek için çoğalan tüyleri, yaz mevsiminde dökülür. Koyunların, kuzuların uzayan tüyleri kırpılır ve bu yünler değerlendirilir. İşte Yaz Geldi!
Slide 13

Mevsimlerin Bitkilere Etkileri Mevsimlerin değişimi bitkileri de etkiler.

Slide 14
Sonbahar-Kış Soğukların başlamasıyla birçok ağacın yaprakları sararıp, dökülür. Çam, köknar, ladin gibi bazı ağaçlar sonbaharda hatta kış mevsiminde de yapraklarını dökmezler. Çiftçiler topraklarını bu mevsimde ekim için hazırlarlar, traktörlerle toprağı sürerler.
Slide 15

Sonbahar-Kış Pazaryerleri ve manavlarda, yazlık yiyeceklerin yerini kışlık yiyecekler alır. Lahana, ıspanak, pırasa, turp, kereviz gibi sebzelerin yanında portakal, mandalina, ayva ve nar gibi meyveler görülür.

Slide 16
İlkbahar-Yaz İlkbaharda sık sık yağan yağmurlar, kısa zamanda tüm doğanın yeşermesini sağlar. Güneşin havayı ve toprağı ısıtmasıyla, toprağa ekilen fidanlar gelişir, tohumlar toprağın altından yeryüzüne çıkarak büyürler. İlkbaharda yeni ağaç ve tohumlar ekilir, çimenler, otlar canlanır ve büyümeye başlar. Manavlarda ve pazaryerlerinde ilkbahara özgü bazı sebze ve meyveler satılmaya başlar. Domates, salatalık, bakla, enginar, taze fasulye, bezelye, erik, çağla, çilek yenidünya bunlardan bazılarıdır.
Slide 17

İlkbaharda çiçek açan ağaçlar yazın meyve vermeye başlar. Yaz mevsiminde de meyve ve sebzeler bol olur. Şeftali, kiraz, incir, üzüm, kavun, patlıcan, biberi kabak gibi meyve ve sebzeler bunlardan bazılarıdır. Yaz mevsiminde patlıcan, biber, fasulye, bamya gibi taze sebzeler kurutulup kış için saklanır. İlkbahar-Yaz

Bir Cevap Yazın