İsmin Halleri

İlkokul Sunuları > 4. sınıf Sunuları > Türkçe-4 > İsmin Halleri
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 14 Oy
Loading ... Loading ...
4.745 kez izlendi

Slide 1

İsmin Halleri -Yalın Hali -E Hali -İ Hali -De Hali -Den Hali

Slide 2

İsmin Halleri İsimler cümlede 5 halde bulunur. Bunlar : -Yalın hali -E hali -İ hali -De hali -Den hali

Slide 3

Yalın Hali İsmin ek almamış halidir. İsimler iyelik ve çoğul eki aldıklarında da yalın halde sayılırlar. Örnek: Kitap, kalem, ağaç, sıra, evim, Kalemim, masalar, silgiler.

Slide 4

-i Hali Cümlede isimlerin -i eki ile kullanılmalarıdır. Ses uyumuna göre -i, -ı, -u, -ü, şekillerine dönüşebilir. -İ halindeki isimler cümledeki fiilin kimi ya da neyi etkilediğini gösterir. Örnek: Evi, güneşi, telefonu, üzümü…

Slide 5

-e Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -e ya da -a eklerinden birini almış isimlere -e halinde isimler denir. -e halindeki isimler yönelme durumunu belirtirler. Örnek: okula, köye, eve, kaleme, kitaba..

Slide 6

-de Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre -de, -da, -ta, -te eklerinden birini almış isimlerdir. -de halindeki isimler bir oluşun, ya da bir kalışın yerini, içinde bulunma. durumunu belirtirler. ÖRNEK: Okulda, evde, kitapta, ateşte…

Slide 7

-den Hali Sonlarına, ses uyumu kuralına göre. -den, -dan, -ten, -tan eklerinden birini. almış isimlerdir. Bir oluşun ya da kalışın başlama yerini. bildirirler. ÖRNEK: Ağaçtan, ormandan, direkten, kitaptan, sınıftan, defterden.

Bir Cevap Yazın