Yaşadığımız Yer

İlkokul Sunuları > 4. sınıf Sunuları > Sosyal Bilgiler-4 > Yaşadığımız Yer
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 12 Oy
Loading ... Loading ...
6.613 kez izlendi

Slide 1

HAYAT BİLGİSİ YAŞADIĞIMIZ YER

Slide 2
YAŞADIĞIMIZ YER YÖNLER OKULUMUZ MAHALLEMİZ KÖY İLÇEMİZ VE İLİMİZ ÇEVREMİZDEKİ YERLER YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR
Slide 3

A. YÖNLER ANA YÖNLER ARA YÖNLER YÖNLERİN BULUNMASI

Slide 4
YÖNLER Güneş’in doğmasına ve batmasına göre değişmeyen noktalara “YÖN” denir. Yönler; bir yerin, bilinen başka bir yere göre nerede bulunduğunu anlamaya yarar. Yönler, ana yönler ve ara yönler olarak ikiye ayrılır.
Slide 5

ANA YÖNLER DOĞU KUZEY GÜNEY BATI Ana yönler 4 tanedirler. Sağımızı Güneş’in doğduğu yöne çevirip kollarımızı açtığımızda; sağımız DOĞU, solumuz BATI, önümüz KUZEY, arkamız GÜNEY yönündedir.

Slide 6
ARA YÖNLER KUZEYBATI KUZEY DOĞU GÜNEY BATI GÜNEY DOĞU Ara yönler ana yönlerin arasında kalan yönlerdir. Kuzey ile doğu arası KUZEYDOĞU, kuzey ile batı arası KUZEYBATI, güney ile doğu arası GÜNEYDOĞU, güney ile batı arası GÜNEYBATI adını alır.
Slide 7

YÖNLERİN BULUNMASI YÖNLER 3 ŞEKİLDE BULUNUR: GÜNEŞE GÖRE PUSULA İLE KUTUP YILDIZI İLE

Slide 8
GÜNEŞE GÖRE Güneşin doğduğu yöne sağ kolumuzu, battığı yöne de sol kolumuzu uzatırız. Sağımız doğu, solumuz batı, önümüz kuzey, arkamız güney olur.
Slide 9

PUSULA İLE Gece-gündüz yönleri en doğru pusula ile buluruz. Pusulada bir ucu koyu, diğer ucu açık renkli gösterge vardır. Bu göstergeye ibre denir. Pusulayı düz bir yere koyduğumuzda ibrenin koyu ucu kuzey yönü gösterir ve buradan diğer yönleri buluruz.

Slide 10

KUTUP YILDIZI İLE Kutup yıldızı en parlak yıldızdır ve hep kuzeyde bulunur. Geceleri açık havada kutup yıldızına bakarak yönler bulunabilir.

Slide 11
B. OKULUMUZ OKULUMUZUN YERİ OKULUMUZUN ÇEVRESİ
Slide 12

OKULUMUZUN YERİ Okullar şehir, kasaba ve köylerde ulaşımı kolay yerlere yapılır. Okul binası bir bahçe içinde bulunur. Bizim okulumuz İstanbul’un Kadıköy ilçesindedir.

Slide 13
OKULUMUZUN ÇEVRESİ Okulumuzun çevresinde cadde ve sokaklar vardır. Doğusunda Kuyubaşı sokağı vardır. Batısında Göztepe SSK Hastanesi bulunur.
Slide 14

KROKİ BİLGİSİ Bir yerin kuşbakışı görünüşünün kağıt üzerine çizimine kroki denir. Kroki ölçüsüz bir çizimdir. Bize aradığımız yeri kolayca bulmamızda yardımcı olur. Krokide yönleri gösteren ok işaretlerini de koymalıyız.

Slide 15
KROKİ ÇİZME OKULUMUZ FAHRETTİN KERİM GÖKAY CADDESİ BOĞAZİÇİ PASTANESİ MADO KUZEY GÜNEY DOĞU BATI
Slide 16

C. MAHALLEMİZ EVİMİZİN YERİ EVİMİZİN ÇEVRESİ MAHALLENİN YÖNETİMİ

Slide 17
EVİM HANIMEFENDİ SOKAK KOCAMANSUR SOKAK HASAT SOKAK ECZANE MARKET MANAV EVİMİZİN YERİ ABİDE-İ HÜRRİYET CADDESİ
Slide 18

İstanbul’un merkezinde olan Şişli ilçesinde oturuyorum. Evimiz, bir apartman dairesidir. Apartmanımız 4 katlıdır ve 12 aile yaşamaktadır. Evimizin çevresi çok güzeldir. EVİMİZİN ÇEVRESİ

Slide 19
EVİMİZİN ÇEVRESİ Yakınımızda 6 katlı büyük bir mağaza var. Boş zamanımızda oynamak için çocuk parkı bulunur.
Slide 20
Mahalleyi muhtar ve ihtiyar heyeti yönetir. Muhtar ve ihtiyar heyeti mahalle halkı tarafından seçilir. MAHALLENİN YÖNETİMİ
Slide 21

MAHALLENİN YÖNETİMİ Muhtar mahallenin gelişmesi ve güzelleşmesi için çalışır, halkın ihtiyaçlarını ilgili makamlara bildirir, devlet kararlarını mahalle halkına duyurur.

Slide 22
Ç. KÖY KÖYÜN ÖZELLİKLERİ KÖYÜN YÖNETİMİ
Slide 23

KÖYÜN ÖZELLİKLERİ Köy, il ve ilçelere göre en küçük yerleşim birimidir. Köyde yaşayan insanlar, genellikle tarım ve hayvancılıkla geçinirler. Bazı köylerimiz ormanlık bölgelerde ya da su kenarlarında kurulmuştur.

Slide 24
Birçok köyde halıcılık, dokumacılık ve çeşitli el sanatları yapılır. Köy halkının birlikte yaptığı işlere imece denir. KÖYÜN ÖZELLİKLERİ
Slide 25

KÖYÜN YÖNETİMİ Köy muhtarı ve ihtiyar heyeti, köyü yönetir. Okul müdürü ve imam da köy ihtiyar heyetinin doğal üyeleridir.

Slide 26
Köy muhtarı devletten gelen emirleri köy halkına duyurur. Köy halkının dilek ve isteklerini devletin ilgili yönetim birimlerine iletir. KÖYÜN YÖNETİMİ
Slide 27

D. İLÇEMİZ VE İLİMİZ İLÇE VE İLİN ÖZELLİKLERİ İLÇE VE İLİN YÖNETİMİ

Slide 28
İLÇE VE İLİN ÖZELLİKLERİ İller yurdumuzun en büyük yönetim birimidir. Büyük iller olduğu gibi, küçük iller de vardır.
Slide 29

İLÇE VE İLİN ÖZELLİKLERİ İlçeler, illerden daha küçük yönetim birimleridir. İlçeler illere bağlıdır. İlçelere bağlı bucak ve köyler vardır.

Slide 30

İLÇE VE İLİN ÖZELLİKLERİ İl ve ilçelerde çeşitli fabrikalar kurulur. Bu fabrikalarda maddeler işlenir ve kullanıma uygun hale getirilir.

Slide 31
İLÇE VE İLİN YÖNETİMİ İl yönetiminin başında vali bulunur. Vali il sınırları içinde devletin ve hükümetin temsilcisidir.
Slide 32

İLÇE VE İLİN YÖNETİMİ İlçe yönetiminin başında kaymakam bulunur. Kaymakam ilçede devleti ve hükümeti temsil eder. Bulunduğu ilin valisine bağlı olarak görev yapar.

Slide 33
E. ÇEVREMİZDEKİ TURİSTİK YERLER, DOĞAL GÜZELLİKLER VE ESKİ YERLEŞİM YERLERİ YURDUMUZUN TURİSTİK VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİN KORUNMASI
Slide 34

YURDUMUZUN TURİSTİK VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ Yurdumuz turistik ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. Eskiden kalma hamamlar, camiler, çeşmeler, saraylar, kaleler ve hanlar vardır.

Slide 35
YURDUMUZUN TURİSTİK VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ Bunlara yurdumuzun hemen hemen her yerinde rastlanır. Tarihi eser kalıntılarının bulunduğu yerler turistik önem taşır.
Slide 36

Tarihi ve doğal güzelliklerimizi görmeye binlerce yerli ve yabancı turist gelir. Bu nedenle doğal güzelliklerimizi ve tarihi yerleri korumalıyız. Orman yangınlarına karşı önlem almalıyız. Ülkemizin kültür zenginliğine sahip çıkmalıyız. TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİN KORUNMASI

Slide 37
F. YAŞADIĞIMIZ ÇEVREDE BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER SAĞLIK GÖREVLİLERİ TEMİZLİK İŞÇİLERİ POSTACILAR POLİS VE BEKÇİLER
Slide 38

BİZİM İÇİN ÇALIŞANLAR MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER Çevremizdeki bizim için çalışan birçok görevli vardır. Bunlar; eğitim, sağlık, güvenlik, temizlik gibi işler için görevlendirilmiştir. Okullarda müdür ve öğretmenler öğrencilerin iyi yetişmesi için çalışırlar.

Slide 39
SAĞLIK GÖREVLİLERİ TEMİZLİK İŞÇİLERİ Sağlık görevlileri doktor, hemşire, sağlık memuru ve ebelerdir. Doktorlar, hasta olduğumuzda hastalığımıza teşhis koyar, reçete yazar. Diğer sağlık görevlileri, doktorların yardımcılarıdır. Temizlik işçileri her gün cadde ve sokaklarımızı süpürürler.
Slide 40

POSTACILAR POLİS VE BEKÇİLER Postacılar mektuplarımızı evlerimize getirirler. Polis ve bekçiler, mal ve can güvenliğimizi sağlayan görevlilerdir.

Bir Cevap Yazın