Kuvvet ve Hareket

İlkokul Sunuları > 4. sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-4 > Kuvvet ve Hareket
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 39 Oy
Loading ... Loading ...
11.011 kez izlendi

KUVVET ve HAREKET Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Varlıkların Hareket Çeşitliliği Cisimleri Hareket Ettirme Kuvvet, Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler
Slide 2
Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim
Slide 3
Hareketli ne demektir ? 2. Hareketsiz ne demektir ? DÜŞÜNELİM
Slide 4
HAREKETLİ , bir varlığın başka bir varlığa göre yer değiştirmesidir HAREKETSİZ , bir varlığın sabit durmasıdır. HAREKETLİ CİSİMLERİN YERLERİ DEĞİŞİR.
Slide 5
Havada uçan kuş Yolda giden araba Denizde yol alan gemi Oturduğumuz sıra Yazı tahtası Yüzmek Yürümek Dünya Güneş Yemek masası Koşan çocuk Zıplayan top Bitkiler Yandaki ifadelerden hangisi hareketli hangisi hareketsizdir ?
Slide 6
Varlıkların Hareket Çeşitleri
Slide 7
Sebep olur.
Slide 8
HIZLANMA Belli bir yolu daha kısa sürede almak . Aynı mesafeyi daha kısa sürede kat eden varlıklar daha hızlıdır.
Slide 9
YAVAŞLAMA VEYA DURMA Hızın giderek azalması yavaşlama , hızın tamamen bitmesi ise durmadır. Duran cismin hızı yoktur.
Slide 10
SALLANMA Bir cismin tam bir daire hareketi yapmadan ileri geri gitmesidir.
Slide 11
DÖNME Bir cismin tam bir tur yaparak hareket etmesidir.
Slide 12
YÖN DEĞİŞTİRME Hareket eden cismin yönü değişir.
Slide 13
Pistten kalkan uçak Kırmızı ışıkta duran araba Dönme dolap Salıncak Atlıkarınca Gondol Dünya Hamak Mikser Bir tepeden aşağı doğru kayan bir insan Tenis topunun rakete çarpması Değirmen çarkları Aşağıdaki hareket çeşitlerini söyleyiniz.
Slide 14
Cisimleri Hareket Ettirme, Durdurma Kuvvet Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Değiştirir
Slide 15
KUVVET Varlıkları durdurmak, şeklini değiştirmek veya hareket ettirmek için uyguladığımız İTME ve ÇEKME ye denir.
Slide 16
Kuvvet iterek veya çekerek etki gösterir Her cisim iterek veya çekerek harekete geçirebilir mi ?
Slide 18
Kuvvet cisimleri hareket ettirebilir. DURAN CİSİMLERİ HAREKET ETTİRİR. Sallanma Yavaşlama Durma Hızlanma Dönme Yer değiştirme
Slide 19
Kuvvet hareket halindeki cisimleri durdurabilir. DURDURMA ETKİSİ VARDIR.
Slide 20
Kuvvet, cisimler üzerinde şekil değişikliği yapar. CİSİMLER ÜZERİNDE ŞEKİL DEĞİŞİKLİĞİ YAPAR.
Slide 21
Sıkmak Germek Vurmak Bükmek
Slide 22
Tüm derslere ve sınıflara göre sınıflandırılmış eğitsel sunular için TIKLAYINIZ

Slide 1KUVVET ve HAREKET Hareketli Varlıkları Gözlemleyelim Varlıkların Hareket Çeşitliliği Cisimleri Hareket Ettirme Kuvvet, Cisimlerin Hareketini ve Şeklini Etkiler

Slide 2Hareketli Varlıkları GözlemleyelimSlide 3Hareketli ne demektir ? 2. Hareketsiz ne demektir ? DÜŞÜNELİM

Slide 4HAREKETLİ , bir varlığın başka bir varlığa göre yer değiştirmesidir HAREKETSİZ , bir varlığın sabit durmasıdır. HAREKETLİ CİSİMLERİN YERLERİ DEĞİŞİR.Slide 5Havada uçan kuş Yolda giden araba Denizde yol alan gemi Oturduğumuz sıra Yazı tahtası Yüzmek Yürümek Dünya Güneş Yemek masası Koşan çocuk Zıplayan top Bitkiler Yandaki ifadelerden hangisi hareketli hangisi hareketsizdir ?

Slide 6Varlıkların Hareket ÇeşitleriSlide 7Sebep olur.

Slide 8HIZLANMA Belli bir yolu daha kısa sürede almak . Aynı mesafeyi daha kısa sürede kat eden varlıklar daha hızlıdır.Slide 9YAVAŞLAMA VEYA DURMA Hızın giderek azalması yavaşlama , hızın tamamen bitmesi ise durmadır. Duran cismin hızı yoktur.

Slide 10SALLANMA Bir cismin tam bir daire hareketi yapmadan ileri geri gitmesidir.Slide 11DÖNME Bir cismin tam bir tur yaparak hareket etmesidir.

Slide 12YÖN DEĞİŞTİRME Hareket eden cismin yönü değişir.Slide 13Pistten kalkan uçak Kırmızı ışıkta duran araba Dönme dolap Salıncak Atlıkarınca Gondol Dünya Hamak Mikser Bir tepeden aşağı doğru kayan bir insan Tenis topunun rakete çarpması Değirmen çarkları Aşağıdaki hareket çeşitlerini söyleyiniz.

Slide 14Cisimleri Hareket Ettirme, Durdurma Kuvvet Cisimlerin Hareketini ve Şeklini DeğiştirirSlide 15KUVVET Varlıkları durdurmak, şeklini değiştirmek veya hareket ettirmek için uyguladığımız İTME ve ÇEKME ye denir.

Slide 16Kuvvet iterek veya çekerek etki gösterir Her cisim iterek veya çekerek harekete geçirebilir mi ?Slide 18Kuvvet cisimleri hareket ettirebilir. DURAN CİSİMLERİ HAREKET ETTİRİR. Sallanma Yavaşlama Durma Hızlanma Dönme Yer değiştirme

Slide 19Kuvvet hareket halindeki cisimleri durdurabilir. DURDURMA ETKİSİ VARDIR.Slide 20Kuvvet, cisimler üzerinde şekil değişikliği yapar. CİSİMLER ÜZERİNDE ŞEKİL DEĞİŞİKLİĞİ YAPAR.

Slide 21Sıkmak Germek Vurmak BükmekSlide 22Tüm derslere ve sınıflara göre sınıflandırılmış eğitsel sunular için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın