Kas Sistemi

İlkokul Sunuları > 4. sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-4 > Kas Sistemi
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 22 Oy
Loading ... Loading ...
7.899 kez izlendi

DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ KAS SİSTEMİ

K A S L A R Kaslar,vücudun hareket sistemini oluşturan yapılardır.Kasların önemli özelliği kasılıp-gevşeme ( Uzayıp – Kısalma )yeteneğidir. Vücudun hemen hemen yarısını kaslar oluşturur.

KASLAR,KİMYASAL ENERJİYİ HAREKET ENERJİSİNE DÖNÜŞTÜREREK ORGANLARI ÇALIŞTIRIR. Kas hücrelerinin sitoplazmasında boyuna uzanan kasılıp gevşeme özelliği olan telciklere MİYOFİBRİL adı verilir.

Kaslar iskeletle beraber canlıya hem destek olur,hem de canlının hareketini sağlar.İskeletin dikliği ve canlının şekil alması kaslar sayesinde olur.

KAS ÇEŞİTLERİ Vücudumuz,bütün hareketlerden sorumlu olan üç çeşit kas içerir. Bütün kas tipleri sinirlerce uyarıldıklarında kasılan lifleri kapsar. Bu kaslar bazı yönlerden farklılıklar gösterirler. İskelet kası ( çizgili kas) kemiklere bağlıdır ve her çeşit istemli harekete sebep olur.Düz ( çizgisiz) kaslar organların içinde plakalar oluşturur ve güçlü kalp kası sadece kalpte bulunur. Son iki kas tipi istemsiz hareketlere neden olur.

KIRMIZI KASLAR ( ÇİZGİLİ KASLAR ) İskeletimizi oluşturan kaslardır.Bu kaslara iskelet kasları da denir. İsteğimize bağlı olarak çalışır.

DÜZ KASLAR İsteğimiz dışında yaşam boyu çalışan kaslardır. ÖRNEK : Midemiz hiçbir zaman bizim isteğimizle çalışmaz. Kendi yapacağı işe göre çalışır

Sindirim,Solunum Boşaltım ve Üreme sisteminde yer alan organlarda Düz kaslar bulunur.

KALP KASI Vücudumuzda bulunan üç temel kas çeşidinden birini oluşturan kalp kası,kalp duvarında bulunur. Kalp kası lifleri çubuk şeklindedir ve uzunlamasına dallara ayrılırlar. Kalp kası istem dışı olarak ,kendi özel ritmiyle kasılır ( yaklaşık dakikada 70 kere) ve kalbimizden vücudumuza hiç yorulmadan kan pompalar.

Bir Cevap Yazın