Işık

İlkokul Sunuları > 4. sınıf Sunuları > Fen ve Teknoloji-4 > Işık
Oylama: 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 12 Oy
Loading ... Loading ...
4.420 kez izlendi

Slide 1

IŞIK

Slide 2
Işık olmadan görebilir miyiz? Cisimleri görebilmek için gözümüze ışık gelmelidir. En önemli ışık kaynağımız nedir? Güneştir. Aşırı ışıktan neden rahatsız oluruz? Gözümüze doğrudan gelen ışıklar göz sağlığımızı rahatsız eder. Gece sokakta farkedilebilmek için nasıl giyinmeliyiz? Açık renkli giysiler giymeliyiz. I)KARANLIKTA GÖREBİLİR MİYİZ?
Slide 3

Karanlık ortamlarda varlıkları görmeyiz. Etrafımızı görebilmek için ışığa ihtiyaç vardır. Bulunduğumuz ortamdaki ışık miktarı yeterli ise varlıkları daha net görebiliriz.

Slide 4
Işık miktarı azaldıkça veya çok fazla arttıkça varlıkları görmemiz zorlaşır.
Slide 5

Işık,hayatımız her alanında vardır.Örneğin; Yerin yüzlerce metre altında çalışan madenciler baretlerindeki lamba sayesinde önlerini görebiliyorlar. Deniz feneri yaydığı ışık ile gemileri uyarır ve kayalıklardan uzak durmasını sağlar. ÇEVREMİZDEKİ IŞIK KAYNAKLARI

Slide 6
-Bitkiler besin ve oksijen üretebilmek için ışığa gerek duyar. -Sürücüler gece farları ile önlerini görebiliyorlar.
Slide 7

Çevremizdeki ışık kaynaklarını; doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayırırız.

Slide 8
IŞIK KAYNAKLARI DOĞAL YAPAY GÜNEŞ YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ ATEŞ MUM LAMBA AY
Slide 9

Çevremizdeki bazı varlıklar ortamda bulunan başka ışık kaynaklarının etkisi sebebi ile ışık yayıyormuş gibi görünürler Masa,ağaç gibi varlıklar doğal ışık kaynağı değillerdir.Bu gibi varlıklar bir ışık kaynağından ışık alarak aydınlanırlar. Ay ,Güneşten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür.

Slide 10
Trafik levhaları özel maddelerle kaplıdır ve geceleri taşıt farlarından yayılan ışıkla aydınlanır ve diğer cisimlerden daha parlak görünür. Böyle cisimlere kendini aydınlatan cisim denir. Bir cismi görebilmek için o cisimden gözümüze ışık gelmesi gerekir.
Slide 11

Aydınlatma amacı ile kullanılan ampullerin gücü arttıkça yaydıkları ışık ,güçlü ve parlak olur. Kullandığımız ampullerin gücünü aydınlatacağımız yerin büyüklüğüne göre seçeriz.

Slide 12
Binlerce yıl önce insanlar Güneş ve Ay’dan gelen ışıkla aydınlanırdı. Ateşin keşfi ile aydınlanma teknolojilerine ilgi duyulmasına neden oldu. GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDINLATMA
Slide 13

Önceleri aydınlatma için meşale kullanılırken daha sonra kandil,gaz lambası, ve mum gibi farklı kaynaklar kullandılar. Fakat hiçbiri ampulün yerini tutmadı.

Slide 14
1879 da Thomas Edison ampulü icat etti. Ampullerin çalışması çok basittir. İçinde çok ince bir tel bulunur.Bu telden geçen elektrik teli ısıtarak ışık yaymasını sağlar.
Slide 15

Normal ampuller elektriğin sadece çok az kısmını ışığa çevirir,floresan lambalar ise elektriğin daha fazlasını ışığa çevirdiği için daha fazla daha tasarrufludur.

Slide 16
Aydınlatma sayesinde: Hastane,okul gibi kurumların hizmetleri gece de devam eder. Aydınlatma teknolojileri denizlerin derinliklerini araştırma imkanı da verir. Hava alanlarında pilotların pisti görmesine yardımcı olur. IV.YAŞAMIMIZI ETKİLEYEN AYDINLATMA
Slide 17

Işık enerjisini doğru kullanımı ile yaşam kalitesinin artması arasında bir ilişki vardır. Mum ışığından ampulle aydınlatılmaya geçilmesi buna örnek verilebilir. Gereğinden çok ya da az aydınlatılmış ortamlar görmeyi zorlaştırır ve gözlerin yorulmasına neden olur. Göz sağlığımız için kullandığımız lambanın doğru bir konumda bulunması da gerekir. Aydınlatmada; 1)Işığın parlaklığı 2)Işığın çeşidi 3)Maliyet ,önemlidir.

Slide 18
Hangisinin doğru aydınlatma olduğuna karar verelim….
Slide 19

Tüm derslere ve sınıflara göre sınıflandırılmış eğitsel sunular için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın